KAUNOSODAI.LT
Sodininkų šventėje – rūpesčiai ir džiaugsmai
Jonas Petronis "Rasos " 2007 12 19


Gruodžio 1d. į Kauno rajono savivaldybę rinkosi sodininkai. Čia įvyko Kauno sodų bendrijų susivienijimo „Sodai“ renginys, kurio metu buvo apdovanotos dvi geriausiai besitvarkančios rajono sodų bendrijos ir 22 atskirų sklypų savininkai. Oficialiojoje šventės dalyje kalbėta ir apie rimtas bendrijų problemas. Tačiau po apdovanojimų pralinksmėję sodininkai vaišinosi atsivežtomis vaišėmis ir džiaugėsi sulaukę renginyje viešėjusios Seimo narės Laimos Mogenienės bei Kauno rajono mero Valerijaus Makūno palaikymo.

„Susivienijimas „Sodai“ apima 157 sodų bendrijas. Tai - seniausia bendrija Lietuvoje, kurios šaknys siekia net 1949m., kuomet Kauno rajone buvo įkurtas pirmasis Lietuvos kolektyvinis sodas „Rūta“, - kalbėjo susivienijimo „Sodai“ pirmininkas Romualdas Šeštakauskas. Pasidžiaugęs ilgamete sodų bendrijų Kaune istorija ir gražiai besitvarkančiais bendrijų sodininkais, R.Šeštakauskas kalbėjo apie opiausias sodų bendrijų problemas, tokias kaip Skirstomųjų tinklų (VST ir RST) piktnaudžiavimas monopolija, sodų bendrijų teritorijų grobstymas, skuboti bandymai suskaidyti Kauno rajono savivaldybę ir dėl to gresiantys nepatogumai bendrijų nariams.

Susivienijimo pirmininkas džiaugėsi, kad „veidu į sodininkus atsigręžė“ naujoji Kauno rajono savivaldybės administracija su meru V.Makūnu priešakyje, ir jau šiais metais buvo skirta nemažai lėšų bendrijų keliams remontuoti.

Pats rajono savivaldybės meras V.Makūnas tikino, kad prieš keičiant rajonų sistemą būtina juose gyvenančių bendruomenių, taip pat ir sodų bendrijų parama ir bendradarbiavimas.

Sodininkų susitikime dalyvavusi Seimo narė Laima Mogenienė užtikrino savo paramą sodų bendrijoms Seime. L.Mogenienė pati yra susidūrusi su žemių grobimo atvejais, privačiais šešėliniais interesais priimant atitinkamus įstatymus ir turi pasiūlymų, kaip su tuo kovoti. Seimo sutiko padėti „ištraukti iš stalčiaus“ ten užsigulėjusias elektros tinklų tvarkymą nustatančio įstatymo pataisas. „Dėl to kreipsiuosi į Prezidentą“, - teigė L.Mogenienė.

„Laikai keičiasi, galbūt dabar sunkiau vadovauti sodų bendrijoms, kai nebelikę kolektyvinės dvasios. Nelengva žmones įsąmoninti, kad sodų bendrijose, kur yra daug bendrai naudojamos nuosavybės, reikia gyventi pagal kolektyvinę atsakomybę ir skaitytis su kitais, mokėti nario mokestį“, - energingai kalbėjo Mečislovas Filipavičius, 1967 – 1988m. ėjęs „Sodų“ pirmininko pareigas. Sunku patikėti, kad šiam žmogui – jau 90 metų. Daugelis susirinusiųjų pirmininkui - veteranui norėjo čia pat vietoje suteikti Garbės pirmininko vardą, bet tai buvo palikta ataskaitiniam susirinkimui. Visgi senolis buvo pagerbtas neoficialiojoje šventės dalyje, vaišių metu - jo garbei visi sodininkai sugiedojo „Ilgiausių metų“.

Renginio kulminacija – metų konkurso „Mėgėjiški sodai 2007“ laureatų apdovanojimas. Visą vasarą komisija, sudaryta iš susivienijimo „Sodai“ ir Kauno rajono savivaldybės atstovų, važinėjo po sodų bendrijas ir balais (iki 100) vertino bendrą jų  būklę bei įvertino atskirus geriausiai besitvarkančius sklypus. Buvo žiūrima, koks bendras sodininkų bendrijos vaizdas, kaip puoselėjama jos aplinka, ar sutvarkytas atliekų išvežimas, keliai. Sklypuose taip pat vertinti ne tik išpuoselėti augalai, takeliai. „Kas iš to, jei sklypas gražiai apsodintas, o aplink mėtosi šiukšlės. Kad ir koks sklypas būtų gražus, tokiu atveju mes negalime jo vertinti gerai“, - teigė R.Šeštakauskas.

Paaiškėjo, kad geriausiai Kauno rajone tvarkosi sodų bendrijos „Bitukas“ ir „Lagūna“ (pirmininkė Janina Stasiukynienė), abidvi įvertintos 90 balų.

Komisija skyrė ir vieną „nestandartinę“ nominaciją. Marija ir Antanas Ašmonai iš SB „Aušrinė“ gavo specialų apdovanojimą už svetingumą ir vaišingumą. Tai pripažino tiek respublikinė, tiek Kauno rajono komisijos. R.Šeštakauskas pusiau juokais, pusiau rimtai kalbėjo, kad apie ponios Marijos šeimininkiškus sugebėjimus vertinimo komisija Vilniuje diskutavo 15 minučių...


Nugalėtojai buvo apdovanoti originaliai įrėmintomis savo sklypų nuotraukomis, darytomis paties R.Šeštakausko. Geriausi sodininkai taip pat gavo diplomus ir puikiai parengtą bei kokybiškai atspausdintą Kauno rajono paveldo knygą. Šią dovaną įsteigė meras V.Makūnas. 

SB „Bitukas“ įsikūręs žinomas rašytojas Laimonas Inis – taip pat pavyzdingas sodininkas, gavęs apdovanojimą už gražiausią bendrijos sklypą. Rašytojas nusprendė nelikti skolingas ir vaišių metu susivienijimo „Sodai“ pirmininkui padovanojo savo naujausią knygą „Sakmės ir padavimai apie Kauną ir jo apylinkes“.

„Sakmės įkvepia mus gyvenimui. Mūsų pagarba žemei atėjo iš praeities, paveldėjome ją iš savo senelių. Jei nebūtume išsaugoję šių genų, būtume kaip tie stulpai, pastatyti gatvėje. Stulpas – geras daiktas laidams pakabinti, bet man artimesnis žaliuojantis medis, kuris suteikia gyvybės ir energijos. Linkiu visiems sodininkams geros žiemos, kad ją išgyvenę vėl galėtumete savo rankomis išpuosėlėti paprastą daigelį, pakelti jį į saulę, kad būtų džiaugsmo jums ir kitiems“, - kalbėjo rašytojas.

Visi laureatai prezidiume su rajono meru ir seimo nare L.Mogeniene