KAUNOSODAI.LT
Kuriozas: sodininkai turės sumokėti baudą už laimėtą bylą
( Valstietis 2011 05 27 )
Seimo narys Rokas Žilinskas oficialiu raštu kreipėsi į Teisingumo ministrą Remigijų Šimašių prašydamas išaiškinti kuriozinę situaciją, kuomet į teisėsaugos organus dėl sodininkų bendrijos pirmininko galimai nusikalstamos veikos kreipęsi Kauno sodininkai teismo sprendimu buvo įpareigoti patys sumokėti baudą ir atlyginti žalą.

„Su sodininkais dirbu ne pirmus metus, pagrindinė šio laikotarpio aktualija buvo sodininkų elektros tinklų išpirkimas, bet man gerai žinomos ir kitos jų problemos. Vis tik net ir man faktas, kad už sodininkų bendrijos administracijos nusižengimus turi atsakyti visi bendrijos nariai, buvo netikėtas. Tai nėra viena kuriozinė situacija, šis kuriozas įteisintas teisės aktais. Susiklosto situacija, kai sodininkai kreipiasi į teisėsaugos organus dėl sodininkų bendrijų pirmininkų, buhalterių galimai nusikalstamos veikos, prokurorai nustato nusikalstamą veiką, teismai priima sprendimus, o paskui patys sodininkai turi sumokėti visas baudas ir atlyginti žalą, kurią padarė buhalterė ar pirmininkas“, – aiškina Rokas Žilinskas. 

Kauno sodininkų bendrijos teisingumo paieškų istorija prasidėjo prieš kelerius metus, kai bendrijos nariai kreipėsi į teisėsaugą įtardami tuometį bendrijos pirmininką viršijant savo įgaliojimus bei klastojant dokumentus. 

Teismas pripažino bendrijos pirmininką kaltu ir priteisė bylą pralaimėjusiai šaliai padengti ieškovo advokato bei bylinėjimosi išlaidas. Kaltu pripažintas pirmininkas, įsigalėjus teismo sprendimui, jau nėjo pareigų, tad antstoliai, remdamiesi galiojančiais teisės aktais, priteistą sumą pasišovė išieškoti iš visų bendrijai priklausančių sodininkų.

„Praktika, kai už bendrijų administracijos nusikalstamą veiką materialiai papildomai nukenčia kiti sodininkai, bet ne nusikaltimą padarę asmenys, neturi nieko bendro su teisingumu, kompromituoja teisėsaugą ir valdžios institucijas, neskatina žmonių kovoti su negerovėmis, nusikalstamumu, taigi kolektyvinė atsakomybė yra neteisinga, nors, kad ir kaip būtų keista, teisėta. Tikiuosi Teisingumo ministerijos komentaro apie tokią situaciją ir pasiūlymų, kaip tokiais atvejais užtikrinti teisingumą“, – Teisingumo ministerijai adresuoto rašto esmę komentuoja R. Žilinskas.